| Part Number | 74HC2G02DP, 125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 851830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC2G02DP, 125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC2G02DP, 125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | NOR |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 26@2V|[email protected]|8@6V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Supplier Package | TSSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC2G02DP, 125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC74DR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for CD74HCT365M.pdf |
|
NXP | Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for GTL2005PW,118.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G00GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Divider Buffer 20-OUT 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCL1810RGZT.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Shifter CMOS TTL to CMOS 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC14504BDTG.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G04DBVT.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Generator 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100LVEL34DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC574PW,118.pdf |
|
Nexperia | Dual Complementary Pair Plus Inverter 3-CH Inverting CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4007UBT,653.pdf |